Karp, Odra i Riad – lata siedemdziesiąte

[Z wikipedii]
Jednolity System Elektronicznych Maszyn Cyfrowych (JS EMC, RIAD) ? systemy komputerowe, opracowywane i produkowane przez kraje demokracji ludowej w latach 1970-1991. (…)
Były to zestawy typu mainframe i urządzenia komputerowe programowo zgodne z IBM System/360 (rodzina RIAD R1) lub z IBM System/370 (RIAD R2), oraz minikomputery R-10 i R-15. R-10 był produkowanym przez Węgrów na francuskiej licencji minikomputerem CII Mitra 1010 o całkowicie odmiennej organizacji i oprogramowaniu. Należały do nich jednostki centralne i urządzenia wejścia-wyjścia.

Na studiach (1970-74) uczyłam się o Odrach 1304 i o ICL 1900. Wprost mówiono nam o nieprzypadkowym podobieństwie obu maszyn – technologia Ódr 1304 była żywcem zerżnięta z ICL, choć z pompą rozgłaszana jako triumf polskiej myśli technicznej.
W latach 1974-79 pracowałam na Odrach 1304 i 1305 (języki Fortran, Algol i Cobol). Odra 1305 była konsekwentnym naśladownictwem nowszych modeli ICL…
Wikipedia: Odra 1305Oto serce Odry 1305. Jednostka centralna była niezłą szafą z mnóstwem migających kolorowo lampek. Cały komputer zajmował halę, do której wstęp był ściśle ograniczony przepisami. Łza się w oku kręci.

Niewiele wtedy było liczących się firm komputerowych. ICL miał konkurenta w postaci IBM. Początkowo nieźle zapowiadała się seria komputerów PDP 11. Riady były oparte na technologii IBM…

[Z artykułu w NetWorld]
W kwietniu 1971 r. gotowy był pierwszy egzemplarz prototypowy K-202. Trzydzieści lat później wspominał Karpiński w wywiadzie dla dziennika Życie, jak wielkim zainteresowaniem cieszył się model minikomputera na Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 1971. W hierarchii ówczesnych wydarzeń szczególne znaczenie miała jego rozmowa z Edwardem Gierkiem, który przy stoisku K-202 zatrzymał się dłużej niż przy innych. Uważnie wysłuchał wyjaśnień konstruktora, zapowiedział swoje poparcie. Wkrótce przysłał nawet list gratulacyjny.
W nr 1/1973 fachowego periodyku Informatyka można było przeczytać następującą wypowiedź dr. inż. Romana Kuleszy, dyrektora naukowego zjednoczenia Mera i jednocześnie dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych: „W latach 1971-72 został opracowany minikomputer K-202. Jego przeznaczenie dla kraju będzie ograniczone do wybranych systemów, takich jak automatyzacja prac inżynierskich, sterowanie procesami technologicznymi itp. Przemysł nie przewiduje stosowania minikomputera K-202 w dużych uniwersalnych systemach przetwarzania informacji”.

Jacek Karpiński w wikipedii.

Mówiła o nim dr Siemińska, z którą pracowałam w 1974-77. Doktórka fizyki – do dziś pozostał mi do niej duży szacunek, choć wieki się nie widziałyśmy. I parę anegdot, o których kiedyś może jeszcze.
Otóż pracowała ona wcześniej z Karpińskim na Fizyce UW na Hożej. Mówiła o nim „Karp”. Byli chyba razem w Dubnej pod Moskwą – nie na delegacji, jakieś staże to były czy inna tego typu wymiana. Mówiła o Karpiu z żalem i goryczą – PRL nie dał mu rozwinąć skrzydeł. Nie trafił we właściwy czas: skoro podpisaliśmy umowę z RWPG o wspólnej produkcji RIADów, to nikt nie mógł się zajmować pomysłami jakiegoś Karpińskiego.

Wikipedia, pisząc o prof. Władysławie Marku Turskim (z wikipedii):

Wśród osiągnięć praktycznych można wymienić jego udział we wdrożeniu w 1966 r. na komputerze Urał-2 dalekopisowego systemu bieżącej analizy danych ze stacji obserwacyjnych w RWPG i obliczania na tej podstawie efemeryd satelitów Ziemi, a także współopracowanie w latach 1966-1968 systemu operacyjnego SODA dla ostatniego całkowicie polskiego komputera ODRA 1204 — systemu ostatecznie niewdrożonego ze względu na zarzucenie przez Elwro Wrocław produkcji tych maszyn na rzecz maszyn ODRA 13xx (kopii komputerów ICT, potem ICL 19xx).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.